Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien w domu?

Nowoczesne, szczelne okna to jedna z metod, pozwalających istotnie ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Program „Czyste Powietrze” to doskonała opcja dla osób, które planują termomodernizację swojego domu. Rządowy fundusz zapewnia dofinansowanie w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów prac.

Czym jest program Czyste Powietrze?

„Czyste Powietrze” to nic innego, jak rządowy program, który ma na celu dofinansowanie inwestycji w termomodernizację budynków mieszkalnych. Celem i głównym założeniem projektu jest redukcja CO2 emitowanego do atmosfery oraz zwiększenie efektywności energetycznej wśród prywatnych domostw. Mowa tu o takich działaniach jak wymiana okien czy drzwi na nowe, charakteryzujące się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. W praktyce właściciele domostw mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie 40, 70 lub 100% łącznie poniesionych kosztów. Taki stan rzeczy to istotna oszczędność dla portfela. Co więcej, taka inwestycja umożliwia znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dlaczego? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Jakie zalety niosą za sobą energooszczędne okna?

Nowoczesne systemy okienne projektowane są z myślą o możliwie jak najwyższym poziomie izolacji termicznej. Oznacza to, że ich konstrukcja zapewnia niewielką utratę ciepła dzięki zastosowaniu licznych warstw uszczelniających. W praktyce oznacza to, że dom nie wytraca ciepła i zachowuje zadaną temperaturę w nawet najbardziej mroźne dni. Dzięki temu możliwe jest obniżenie rachunków za ogrzewanie, a także redukcja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery, co znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza i pozwoli ograniczyć skutki globalnego ocieplenia. Co więcej, lepsze uszczelnienie okien odpowiada także za redukcję hałasu, co ma szczególne znaczenie dla osób zamieszkujących w dużych miastach, czy przy ruchliwych trasach drogowych lub kolejowych. Dotacje na wymianę okien posiadają więc ogrom zalet nie tylko w kwestii samej inwestycji w termomodernizację, ale zapewniają oszczędności oraz podwyższają komfort życia także w dalszym okresie użytkowania domu.

Dopłaty do wymiany okien – ile możesz zaoszczędzić?

Program „Czyste Powietrze” zakłada dotacje na okna dla mieszkańców w wysokości od 40 do nawet 100% poniesionych kosztów netto. Dokładna kwota, jaką obejmie dofinansowanie do okien jest jednak ściśle uzależniona od dochodu, jakim legitymuje się gospodarstwo domowe. W tym przypadku im wyższy dochód w przeliczeniu na osobę tym niższą stosuje się stawkę procentową przy kalkulacji dofinansowania. Ponadto warto pamiętać, że dopłaty do wymiany okien dotyczą kwot netto, co oznacza, że w każdym przypadku, także w sytuacji, gdy dofinansowanie sięga 100 procent, należy dodatkowo pokryć pełną wartość VAT. 

Dotację na wymianę okien – kalkulacja oszczędności!

Jak już wiesz z poprzednich akapitów, dokładna stawka procentowa dofinansowania uzależniona jest od dochodu rodziny. W praktyce dotacje na okna dla mieszkańców to doskonała okazja do przeprowadzenia termomodernizacji budynku. Redukcja kosztów nawet o najniższy próg, czyli 40 procent kwoty netto, to znacząca ulga dla domowego budżetu. Jednocześnie warto zauważyć, że energooszczędne okna pozwolą na istotne obniżenie rachunków za ogrzewanie. W efekcie inwestycja szybko się zwróci, poprawiając komfort codziennego życia mieszkańców domostwa.