Jak wybierać łóżko do sypialni?

Nie trzeba się chyba zbyt wiele rozwodzić na temat powszechnie wiadomego faktu, że podstawą sypialni jest łóżko. Odpowiednie wyrko wpływa na nasze codzienne samopoczucie, kondycję zdrowotną oraz postawę. Ponadto, niezależnie od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia, wnętrza tego rodzaju zawsze wypełnione są głównie przez podłoże przeznaczone do odpoczynku. Jak zatem dobierać asortyment wyposażający pokoje sypialniane, aby zagwarantować sobie pełen komfort?

Najlepszy wybór – drewno

Materiał, z jakiego skorzystano przy produkcji łóżka ma ogromne znaczenie, bowiem kupując ten rodzaj asortymentu powinniśmy się kierować przede wszystkim opłacalnością inwestycji z perspektywy czasu. Najbardziej doceniane są modele wykonane z drewna. Łączą one w sobie dwa istotne aspekty – ciekawą estetykę oraz wytrzymałość. Szlachetne tworzywo naturalne daje możliwość użytkowania mebla przez długi czas przy zachowaniu odpowiednich sposobów pielęgnacyjnych. Z pewnością nabywając ten rodzaj łóżek nie obejdzie się bez specyfików w postaci gotowych już preparatów, które są stosowane do czyszczenia elementów drewnianych. Wysokiej jakości meble z tego tworzywa są dostępne chociażby w sklepach z antykami. Szczególnie duże wrażenie robi drewno lite, które nie ma w sobie nic sztucznego, więc jest w pełni ekologiczne. Tym samym, wybór akurat takiego zestawu zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, od lat stosowany materiał jest bardzo praktyczny. Przejawia się to odpornością na czynniki mechaniczne oraz chemiczne, takie jak powiedzmy ścieranie czy obdarcia. W przypadku sypialni, w której w odróżnieniu od salonu meble są wykorzystywane w zasadzie regularnie, aspekt trwałości ma olbrzymie znaczenie.

Drewno kontra płyty

Drewno jest znacznie lepszym rozwiązaniem z perspektywy nie tylko wizualnej, ale i jakości. Tańszym wariantem stosowanym przy wytwórstwie masowym łóżek okazują się płyty pilśniowe. Są one mniejszym wydatkiem, ale mimo wszystko nieopłacalnym. Powodem tego jest zwłaszcza fakt, że ten rodzaj tworzywa nie jest wcale wytrzymały. Niższe standardy produkcyjne oraz ciągła eksploatacja nie dają możliwości korzystania z mebla przez kilkanaście lat tak jak ma to miejsce w przypadku drewna naturalnego. Poza tym, płyty są pokrywane specjalnymi okleinami, które najczęściej są do powierzchni frontu meblowego po prostu przyklejane. Pod wpływem wilgoci czy środków chemicznych stosowanych do usuwania zabrudzeń, pokrycia często się odkleja, co wygląda nieestetycznie. Najbardziej polecane są zatem wyrka dębowe, bukowe, sosnowe i olchowe. różnica między nimi polega wyłącznie na odmiennej kolorystyce oraz twardości struktury.

Charakterystyka gatunków drewna

– Dębowe – najpopularniejsze i najszerzej dostępne. Okazują się one na tyle mocne i sztywne, że w zasadzie bardzo ciężko jest je poddać obróbce mechanicznej. To jednak nie jest już naszym problemem, ale dylematem producenta. Nas interesuje natomiast to, że nabywana konstrukcja będzie bardzo solidna i niezawodna przy silniejszym nacisku czy większym ciężarze. Kolorystyka mebli z takiego materiału jest żółtawo brunatna.

– Bukowe – to drugi, równie chętnie wybierany model. Łóżka tej grupy są spoiste oraz posiadają subtelne, różowe odcienie. Są bardzo ciężkie, ale także twarde, przez co wpadają w gusta najbardziej wymagających konsumentów, poszukujących mebla na lata.

– Sosnowe – nieco bardziej miękkie niż dwa wyżej przybliżone gatunki. Doskonale nadaje się ono do kompozycji wnętrza ciemniejszego. Powodem tego jest jego jasna barwa. Uniwersalne kolorystycznie idealnie pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Ponadto jest przyjazne dla osób cierpiących na alergie. Ze względu na brak domieszek tworzyw sztucznych, drewno to oddycha. Tym samym, nie gromadzi za dużo wilgoci. Jednocześnie jest plastyczne więc i łatwe w obróbce. Proste do zabarwienia oraz zdrowe.

– Olchowe – zdecydowanie najmniej twarde z wszystkich wyżej wymienionych rodzajów materiałów. Doskonale nadaje się do polerowania. Kolor łóżek z tego gatunku oscyluje w granicach subtelnej brunatności wpadającej w jaśniutki róż. Na pierwszy rzut oka można dostrzec, że meble z olchy są o wiele tańsze niż z buku czy też dębu. Wynika to z mniejszej trwałości oraz większej plastyczności, która z jednej strony daje możliwość bezproblemowej obróbki w dowolnych formach, ale z drugiej często ulega obdarciu i zarysowaniu. Jest także pożywką dla insektów, zwłaszcza korników.